Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

DROGI PAMIĘCI – TRZYDZIESTA WYMIANA SZKÓŁ PARTNERSKICH

W dniach 24.04. – 28.04.23 uczniowie naszej szkoły po długiej przerwie związanej z pandemią odwiedzili po raz kolejny szkołę partnerską – Justus-von-Liebig-Schule w Mannheim. Tematyka wymiany związana była z poznawaniem trudnej historii naszych państw z okresu II wojny światowej oraz zwróceniem uwagi młodzieży na to, jak ważne są demokracja, tolerancja, człowieczeństwo oraz wzajemny szacunek.

Równocześnie z nami do szkoły J-v-L-Schule przyjechała również grupa uczniów z drugiej szkoły partnerskiej współpracującej z nami i ze szkołą w Mannheim - Střední škola gastronomie, farmářství a služeb z Jesenika w Czechach. Głównym celem spotkania młodzieży polskiej, niemieckiej oraz czeskiej nie było jedynie rozpamiętywanie trudnej przeszłości, a obalanie uprzedzeń i stereotypów między naszymi narodami, zrozumienie naszej wspólnej historii, zapoznanie się z życiorysami pojedynczych osób żyjących w trudnych czasach narodowego socjalizmu w Niemczech oraz w czasie II wojny światowej.

W trakcie tego intensywnego tygodnia poznawaliśmy historie mieszkańców Mannheim w latach wojennych i powojennych, odbyliśmy spacer po śladach dawnych żydowskich mieszkańców tego miasta oraz odwiedziliśmy miejsce pamięci poświęcone polskim robotnikom przymusowym przetransportowanym do obozu Sandhofen w granicach dzisiejszego miasta Mannheim z Warszawy. Byli to złapani i uwięzieni Powstańcy Warszawscy. Wysłuchaliśmy m.in. wspomnień kilku z nich, którzy po wyswobodzeniu nadal odwiedzali Mannheim i działali w kierunku porozumienia między Polakami i Niemcami.

Bardzo ciekawe wystawy multimedialne obejrzeliśmy w Muzeum Historycznym Marchivum. Jest to Archiwum Miejskie pełniące również rolę muzeum historycznego, a mieści się ono w 4 piętrowym bunkrze wybudowanym w latach 1940-1943. Jedna z wystaw dotyczyła historii Mannheim, a druga związana była z czasami narodowego socjalizmu i II wojny światowej. Uczniowie nie tylko mogli samodzielnie zwiedzać wystawy, oglądać towarzyszące im filmy, słuchać relacji świadków tamtych czasów, ale również wzięli udział w zabawie historycznej poszukując w kilkuosobowych grupach odpowiedzi na różne pytania związane z oglądanymi wystawami oraz biorąc udział w mini teleturnieju podsumowującym ich wiedzę na temat miasta Mannheim.

W trakcie tej wymiany mieliśmy również przyjemność wziąć udział w festynie szkolnym oraz uroczystym podsumowaniu naszej dotychczasowej działalności, która trwa od roku szkolnego 2007/2008. Ta wymiana była naszą Trzydziestą! Z tej okazji przy słodkim poczęstunku obejrzeliśmy fotorelacje z Polski, Czech i Niemiec przedstawiające naszą długoletnią współpracę, a uczennice naszej szkoły przedstawiły atrakcje miasta Opola i regionu oraz bieżącą ofertę naszej szkoły.

Z racji objęcia stanowiska w szkole w Mannheim przez nową Dyrektor - panią Marianne Sienknecht - została odnowiona umowa współpracy pomiędzy szkołami partnerskimi z Polski, Niemiec i Czech, czemu towarzyszył radosny nastrój uświetniony pysznym tortem z flagami naszych państw. Po podpisaniu umów Pani Dyrektor ZSZ nr 4 w Opolu -Bożena Czapska-Czoch, Pani Dyrektor szkoły w Jeseniku - Silvie Pernicová oraz Pani dyrektor szkoły w Mannheim - Marianne Sienknecht uroczyście wykroiły pierwszy kawałek torta.

Podczas naszej wizyty w mannheim zajmowaliśmy się również lżejszymi tematami. Zwiedziliśmy niesamowitą wystawę kwiatów BUGA w Parku Spinelli, wzięliśmy udział w ciekawym przedstawieniu typu performance z aktywnym udziałem publiczności związanym z naszym stosunkiem do zwierząt, jechaliśmy kolejką linową, aby odpocząć w rozległym i pełnym atrakcji Luisenpark. Zwiedzaliśmy warsztaty szkolne, m.in. warsztaty fryzjerskie, gdzie nasi uczniowie spróbowali samodzielnie wykonywać różne rodzaje loków oraz mogli sami poddać się taki zabiegom. Poznaliśmy atrakcje Mannheim wraz z jego głównym symbolem Wieżą Ciśnień w samym centrum miasta oraz buszowaliśmy po sklepach w poszukiwaniu pamiątek.

Zmęczeni, ale i pełni wrażeń wróciliśmy do Opola, a nowo zawarte znajomości, pamiątkowe zdjęcia i wspomnienia spowodują, że ta wymiana na długo pozostanie w naszej pamięci.

Jak zawsze dziękujemy za dofinansowanie naszej wymiany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, bez której wielu naszych uczniów nie miałoby szans wzięcia udziału w tak ciekawym projekcie.

(opiekunowie wymiany: p. Marta Czochara i p.Patrycja Mazurkiewicz)

CWAG Włącz duży kontrast