Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

(Nie) znana historia z Mannheim

 

Dwudziesta siódma wymiana uczniów JvLS Mannheim i ZSZ4 Opole (22.10. - 26.10.2018 r.) przebiegła w duchu historycznym. Tytuł spotkania polskich i niemieckich uczniów brzmiał „Drogi do wspomnień”. Podczas wymiany dowiedzieliśmy się, że na terenie Mannheim w dzielnicy Sandhofen w okresie czasu między wrześniem 1944 a marcem 1945 r. istniał obóz koncentracyjny dla uczestników Powstania Warszawskiego.

W miejscu byłego obozu znajduje się obecnie muzeum poświęcone temu faktowi historycznemu. 1060 Warszawiaków codziennie pokonywało pieszo 6 kilometrową drogę do zakładów Daimler-Benz (Mercedes), w której pracowali przymusowo. Chcąc uczcić pamięć jeńców obozu, część tej drogi pokonaliśmy pieszo. Zwiedzaliśmy też kamienie pamięci i inne miejsca poświęcone zbrodniom II wojny światowej na terenie Mannheim, zakładów Mercedesa oraz w Heidelbergu. Zwiedziliśmy cmentarz miejski w Mannheim, gdzie znajdują się groby poległych w trakcie obu wojen światowych, Polaków z obozu koncentracyjnego Sandhofen oraz groby ofiar nalotów bombowych. Zapaliliśmy świeczki na grobach poległych oraz złożyliśmy własnoręcznie przygotowane wieńce na grobie Mariana Kraińskiego, Polaka powieszonego w Sandhofen za rzekome działania o charakterze sabotażu. Oglądaliśmy film ze świadkami tamtych czasów, którzy przeżyli obóz, uczestniczyliśmy w warsztatach tematycznych i przedstawiliśmy prezentację dotyczącą obozu w Sandhofen na podstawie wykładów i materiałów z muzeum. Uroczysta akademia, w której uczestniczyli zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele z Justusa podsumowała nasz projekt. Nasi uczniowie przedstawili samodzielnie przygotowaną prezentację multimedialną o Powstaniu Warszawskim, wspólnie śpiewaliśmy wybrane piosenki oraz wysłuchaliśmy prezentacji o obozie koncentracyjnym w Sandhofen. Podczas wymiany nie zabrakło też chwili odpoczynku – zwiedziliśmy Luisenpark w Mannheim oraz nowoczesną kuchnię firmy Genuss und Harmonie przygotowującą posiłki dla pracowników firm w profesjonalny sposób. Wróciliśmy z Mannheim duchowo wzbogaceni o fakty historyczne, które dla wielu z nas nie były wcześniej znane. Wymiana młodzieży była możliwa dzięki finansowemu wsparciu organizacji „Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży” oraz środkom z miasta Opola. Zapraszamy do obejrzenia pełnego materiału fotograficznego na oficjalnej stronie szkoły na portalu społecznościowym Facebook.

Dyrektorowi szkoły z Mannheim zostały wręczone materiały promocyjne otrzymane z Działu Promocji miasta Opola.

 

W dniu 20 listopada 2018 r. w lokalnej gazecie "Nowa Trybuna Opolska" ukazał się artykuł o projekcie zrealizowanym wspólnie ze szkołą z Mannheim.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży