Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

Poszerzamy nasze horyzonty

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie uznawane za jedną z najcenniejszych wizytówek turystycznych na mapie Opolszczyzny, pozytywnie odpowiedziało na zaproszenie pani Jowity Budzińskiej, nauczyciela przedmiotów turystyczno-ekonomicznych. Dzięki temu uczniowie z klasy 3 TOT Publicznego Technikum nr 2 uczący się na kierunku obsługa ruchu turystycznego mieli okazję wziąć udział w rozgrywce gry planszowej przygotowanej przez Muzeum Gazownictwa z Paczkowa o charakterze ekonomiczno-historycznej pod nazwą „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota”.

Gra odbyła się 17 grudnia 2018r. na terenie naszej szkoły. Gra była prowadzona przez pracowników muzeum i nawiązywała do historii dziewiętnastowiecznych pionierów przemysłu naftowego z Galicji, którzy działali na terenie dzisiejszej Małopolski, Podkarpacia oraz zachodniej Ukrainy i była symulacją prowadzenia biznesu. Gracze wchodzili w role historycznych przedsiębiorców i działali w trzyosobowych spółkach. Podczas podsumowania uczniowie wypełniali karty wartości spółki posługując się tabelą i wpisywali punktację za swoją grę. Zwycięskimi spółkami zostały te, które zdobyły najwięcej punktów ( były też nagrody). Uczniowie w ramach stworzonych spółek inwestowali w budowę infrastruktury wydobywczej, transportowej, przetwarzali ropę naftową oraz sprzedawali wosk, naftę i gaz, starając się maksymalnie podnieść wartość swoich firm. Uczestnicy podczas rozgrywki uczyli się wykorzystania ekonomii w praktyce, poznali mechanizmy rynkowe, marketingowe, uczyli się także współpracy w grupie i negocjacji między zespołami, zarządzania ryzykiem, inwestowania. Są to umiejętności, które przydadzą się młodym ludziom także w realnym życiu po zakończeniu nauki w naszej szkole. Gra Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota została wydana w ramach projektu edukacyjnego Galicyjski Teksas, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Jowita Budzińska