Od tego roku kampania poszerzyła swój zakres o zdrowy styl życia. To doskonała okazja do zachęcenia uczniów, aby nie tylko zwracali uwagę na to, co jedzą, ale także zadbali o swoje zdrowie poprzez aktywność fizyczną, dobre nawyki, wysoką świadomość wpływu tych czynników na jakość życia.
Młodzież zauważa, że chleb w naszej kulturze ma wartość o wiele większą niż jakikolwiek inny pokarm. W ostatnich latach można jednak zauważyć spadek spożycia chleba, a także coraz gorszą jakość pieczywa dostępnego na sklepowych półkach.
Jak odróżnić chleb razowy od „sfałszowanego”?
Chleb razowy na zakwasie posiada wyjątkowe walory odżywcze i zdrowotne, smakowe i zapachowe oraz naturalną trwałość. Jak odróżnić go od innych? Czytajmy uważnie etykietki. Chleb prawdziwy ma w składzie tylko mąkę, wodę, zakwas i sól (odrobinę). Jeśli ma coś więcej - np. zakwaszacz (E322, E330), polepszacz (E471, E300) - oznacza to, że nie jest prawdziwy. Zachowajmy ostrożność! Często chleb z przewagą mąki jasnej barwi się karmelem lub cykorią, aby otrzymać produkt „niby-razowy”.
Pieczywo razowe zapobiega otyłości i obniża zawartość cholesterolu we krwi.
Dobry chleb bez polepszaczy, wypiekany na zakwasie jest dla nas lekiem, gdyż podczas procesu fermentacji zostały zniszczone liczne toksyny pleśniowe i bakteryjne, które są najsilniejszymi kancerogenami.