Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

HERBERT w TEATRZE

KLASYKA CZYTANA. DRUGI POKÓJ Zbigniewa Herberta w reż. Doroty Bator 28 listopada br. uczniowie klasy III TH uczestniczyli w spotkaniu z literaturą polską realizowanym przez Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu. KLASYKA CZYTANA to projekt, w ramach którego odbywają się sceniczne czytania utworów klasycznych dramatycznych literatury polskiej. Podczas dziesięciu spotkań z tekstami z różnych epok literackich (od Średniowiecza po pierwsze dekady XX wieku) dzieci i młodzież będą mogły poznać mniej znane utwory polskiej klasyki dramatycznej. Każde czytanie zakończone jest spotkaniem reżysera i wykonawców z widownią, podczas którego istnieje możliwość wymiany poglądów i refleksji dotyczących pracy nad tekstem klasycznym i jego współczesnego rozumienia.

Nasze spotkanie dotyczyło literatury współczesnej, a konkretniej słuchowiska Zbigniewa Herberta pod tytułem DRUGI POKÓJ. Jest to opowieść o morderczych zamiarach młodego małżeństwa względem starszej pani zajmującej tytułowy „Drugi pokój”. Próba czytana z elementami gry aktorskiej i moderowana po spektaklu dyskusja wprowadziły naszych uczniów w tematykę twórczości Herberta, bezkompromisowego moralisty i erudyty. Poeta nie daje jednoznacznych odpowiedzi, za to po mistrzowsku stawia pytania o ludzką kondycję w obliczu przemijania. Starsza pani w końcu umiera i już można rozważyć kolor ścian w zwolnionym pokoju, przecież życie toczy się dalej, a przestrzeń życiowa powinna być nieograniczona żadną ramą, żadnym zobowiązaniem, niczym… Poddajemy pod rozwagę.

I jeszcze jedno. Warto poznać drugi punkt widzenia czyli przeczytać ten spektakl z perspektywy starszej pani.

Zapraszamy do obejrzenia https://www.youtube.com/watch?v=SJvCGnCFRSo