Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

Dzień bezpiecznego Internetu: Tworzymy kulturę szacunku w sieci

Chcemy, aby serfowanie w cyberprzestrzeni było dla naszych uczniów jednocześnie przyjemne, kształcące, a przede wszystkim bezpieczne !!! Dlatego, jak co roku przyłączamy się do akcji "Dzień Bezpiecznego Internetu".

Elementarz dla rodziców - Dbaj o bezpieczeństwo dzieci w Internecie!

Charakterystyka zagrożeń dla dzieci w Internecie

DBI 2018 obchodzić będziemy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. W tym roku Centrum Safer Internet podkreśla znaczenie szacunku w sieci. „To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony”.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2018 jest Facebook. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nauczyciele ZSZ 4 w Opolu przy wsparciu Samorządu Szkolnego łączą się wirtualnie i w „realu”, żeby wspierać działania na rzecz promocji netetyki, bezpieczeństwa i unikania zagrożeń internetowych. Celem akcji jest uświadomienie zagrożeń, wypracowanie właściwych nawyków, przygotowanie do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.

W programie obchodów DBI między innymi:  prelekcje na temat problemu "internetowego hejtu", rozpowszechnianie materiałów z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, promowanie netetykiety oraz profilaktyka zachowań ryzykownych.

Dziś wirtualny świat jest częścią codzienności, dlatego pozostałe 364 dni, a nie tylko 9 lutego w ZSZ4 uczymy, wspieramy, zachęcamy do działania oraz przestrzegamy, tak, żeby ten wirtualny świat był dla naszych uczniów źródłem inspiracji, a nie rozczarowania.