Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

Dzień bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!

Chcemy, aby serfowanie w cyberprzestrzeni było dla naszych uczniów jednocześnie przyjemne, kształcące, a przede wszystkim bezpieczne !!! Dlatego, jak co roku przyłączamy się do akcji "Dzień Bezpiecznego Internetu".

Elementarz dla rodziców - Dbaj o bezpieczeństwo dzieci w Internecie!

Charakterystyka zagrożeń dla dzieci w Internecie

DBI 2020 odbędzie się 11 lutego 2020 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2020 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2018 jest Facebook. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nauczyciele ZSZ 4 w Opolu przy wsparciu Samorządu Szkolnego łączą się wirtualnie i w „realu”, żeby wspierać działania na rzecz promocji netetyki, bezpieczeństwa i unikania zagrożeń internetowych. Celem akcji jest uświadomienie zagrożeń, wypracowanie właściwych nawyków, przygotowanie do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.

W programie obchodów DBI między innymi:  prelekcje, rozpowszechnianie materiałów z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, promowanie netetykiety oraz profilaktyka zachowań ryzykownych.

Dziś wirtualny świat jest częścią codzienności, dlatego pozostałe 364 dni, a nie tylko 11 lutego w ZSZ4 uczymy, wspieramy, zachęcamy do działania oraz przestrzegamy, tak, żeby ten wirtualny świat był dla naszych uczniów źródłem inspiracji, a nie rozczarowania.