Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

Warsztaty kulinarne „Kuchnia śląska w nowoczesnej odsłonie” – 27.09.2021 r.

Projekt Eduko Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 ,,Historia Śląska odkuchni” zawitał do pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu. Korytarzeszkoły wypełniły wspaniałe aromaty. Uczniowie Branżowej Szkoły 1 stopnia w zawodzie kucharz z klasy 2 i 3 kroili, 2 i 3 mieszali, prażyli, wakowali, piekli, porcjowali itd… A wszystko to podczas warsztatów kulinarnych „Kuchnia śląska w nowoczesnej odsłonie”, które poprowadził absolwent szkoły Patryk Buchta właściciel Pracowni Smaków w Jełowej. Podczas 4 godzin kucharz wygłosił prelekcję i zaprezentował4 potrawy kuchni śląskiej z wykorzystaniem elementów kuchni molekularnej m.in. ciekłego azotu do zamrożenia masy dyniowo-kremowej.

Naszym gościem była pani Joanna Ojdana p.o. dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego koordynator projektu Eduko Bardzo Młoda Kultura w województwie opolskim. Uczniowie na podstawie przepisów i z pomocą prowadzącego przygotowali pierś z kaczki sous vide w marynacie bbq z kluskami łezkowymi, zupę krem z dyni z prażonymi pestkami, szpajzę cytrynową, lody dyniowe z pomarańczą i cytrynową galaretką na bazie agaru. Młodzież nauczyła się obsługiwać pakowarkę próżniową, cyrkulator. Duże emocje sprawił dym pojawiający się podczas zamrażania masy kremowej ciekłym azotem.Potrawy zostały ocenione organoleptycznie. Młodzież bardzo zaangażowała się w przygotowanie dań i ich dekorowanie.Uczestnicy warsztatów po raz pierwszy mieli okazję przygotowywać królową śląskich deserów, trochę zapomnianą szpajzę. Ciekawostką okazały się jesienne lody dyniowe. Technika przygotowania klusek łezkowych była nowością dla uczniów. Wraz z przepisami z warsztatów kucharze otrzymali książkę ,,Produkty regionalne województwa opolskiego”. Za organizację wydarzenia odpowiadała Alicja Świczewska-Koss. W przeprowadzeniu zajęć pomocy udzieliła pani Anna Pander-Błońska nauczyciel przedmiotów gastronomicznych. Fotografie potraw zostaną umieszczone w „Przepiśniku śląskim”.

Zdjęcia

CWAG Włącz duży kontrast