Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

Jak ugryźć liczbę Pi?

14 marca to nieformalne święto liczby π. Dzień ten, łączy się również z datą urodzenia Alberta Einsteina, dlatego też jest obchodzony w wielu szkołach i na uczelniach. W anglosaskich krajach istnieje nawet tradycja przygotowywania tego dnia „Pi pie", czyli ciasta Pi. Liczba π zwana także ludolfiną to stała matematyczna, która ma zastosowanie w wielu działaniach zarówno w matematyce, jak i fizyce. Definiowana jest jako stosunek obwodu koła do długości średnicy. Klasa 1 ku starała się poznać liczbę Pi serwując ją na talerzu. Mam nadzieję, że spodobają się wam nasze propozycje podania przygotowane w ramach przedmiotu podstawy gastronomii. Więcej informacji o liczbie Pi uczniowie zdobędą na lekcjach matematyki. Dołączamy zabawny wierszyk na cześć tej niewymiernej liczby.


Bolesław Leśmian

Leci dzielny Wiszanda brzegiem liczby pi
I nie wie, czy to prawda? Czy tylko się śni?
Skąd niedoliczony wokół tłum cyfrątek?
Gdzie koniec tych ćwierćdrobin? Albo gdzie – początek?

CWAG Włącz duży kontrast