Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

Marta Czochara nauczyciel języka niemieckiego

Kurs metodyczny języka niemieckiego w Wiedniu

W dniach 31.07-04.08.2017 brałam udział w kursie metodycznym języka niemieckiego w Wiedniu w ramach Programu POWER realizowanego przez naszą szkołę. Kurs odbywał się w szkole Actilingua, której siedziba mieściła się prawie w ścisłym centrum Wiednia w jednej z pięknych kamienic, od których w Wiedniu trudno oderwać oczy. Kurs składał się z dwóch tygodniowych modułów, w każdym tygodniu zajęcia prowadził inny lektor. W pierwszym tygodniu zajmowaliśmy się językiem niemieckim - jego wiedeńską i austriacką odmianą. Poszukiwaliśmy cech wspólnych oraz różnic między standardową odmianą języka niemieckiego, tzw. Hochdeutsch, a jego wiedeńskim i austriackim odpowiednikiem.

Nasza urocza lektorka pochodząca z tradycyjnej wiedeńskiej rodziny roztaczała przed nami uroki Wiednia-zaznajamiając nas z jego kulturą, muzyką, literaturą i kuchnią. Oglądaliśmy fragmenty popularnych filmów w dialekcie wiedeńskim, słuchaliśmy popularnych wiedeńskich i austriackich piosenkarzy, czytaliśmy austriacką prasę, poznawaliśmy tożsamość Wiedeńczyków i Austriaków. W drugim tygodniu naszych zajęć skupiliśmy się na aspekcie metodycznym naszego kursu. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób można urozmaicić lekcje nauki języka niemieckiego, jak uczą się nasi uczniowie i jak my sami uczyliśmy się języków obcych, co nam w tym pomagało, a co przeszkadzało. Nasza nauczycielka zaznajomiła nas z ciekawymi grami językowymi, które można stosować na zajęciach zarówno z grupami dobrze radzącymi sobie z językiem, jak i z grupami początkującymi, dla których gry można odpowiednio zmodyfikować.Poznaliśmy również różne bardzo pomocne strony internetowe, na których znajdują się treści i ćwiczenia pomocne w nauce języka niemieckiego, które z powodzeniem można wykorzystać w lekcjach tego języka w szkole. Oczywiście znalazł się czas na zwiedzanie tego cudownego miasta "Nad pięknym modrym Dunajem" i poznawanie go od strony kulturalnej i kulinarnej. Zwiedziliśmy prawie wszystkie najważniejsze zabytki takie jak: Pałac Belvedere, Pałace Schönbrunn i Hofburg, Katedrę Św. Szczepana, Stare Miasto z jego zaułkami i deptakami, Operę Wiedeńską, słynne Wesołe Miasteczko Prater, górę Kahlenberg, z której nasz król Jan III Sobieski poprowadził zwycięski atak na szturmujących Wiedeń Turków, byliśmy na wycieczce w Salzburgu, odbyliśmy dwie profesjonalne wycieczki po Wiedniu z przewodnikiem. Kosztowaliśmy różne rodzaje wiedeńskiej kawy m.in. w słynnej Café Hawelka, czy Café Landtmann, tortu Sachera w kawiarni samego Hotelu Sacher, słynnych kanapeczek u Trzesniewskiego. Każdy z uczestników znalazł w Wiedniu i jego otoczeniu własne ścieżki, ja płynęłam również stakiem po Dunaju do pięknego zabytkowego miasteczka z okresu średniowiecza Krems an der Donau, oglądałam domy słynnego austriackiego architekta Friedricha Hundertwassera oraz zwiedzałam stary Cmentarz Centralny z grobami słynnych muzyków: Beethovena, Schuberta, Straussa, a nawet Falco oraz zwiedziłam bardzo nowoczesną dzielnicę UNO-City z ogromnym parkiem i wieżą telewizyjną, z której śmiałkowie skaczą na bungee. Kurs i cały pobyt był bardzo dobrze zorganizowany, a Wiedeń z jego bogatą historią i zabytkami pozostanie miastem, do którego będziemy jeszcze wielokrotnie wracać.

CWAG Włącz duży kontrast