Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

III Wojewódzki Konkurs Kulinarny „Regionalne smaki”

 

Konkurs dla uczniów szkół gastronomicznych odbył się po raz trzeci w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 im Bronisława Koraszewskiego w Opolu. Młodzi kucharze zmierzyli się z tradycyjnymi daniami kuchni polskiej, a ich potrawy oceniało jury złożone z opolskich autorytetów kulinarnych. „Konkurs ten doskonale wpisuje się swoją formułą w obchody 800 lecia Opola. Promuje bowiem tradycje regionalne, które tworząc tożsamość Ślązaków Opolskich budują ich przynależność narodową i gwarantują przetrwanie tradycji kulinarnej skrzętnie zachowywanej w rodzinnych annałach” – opowiada dyrektor ZSZ nr 4 Bożena Czapska - Czoch.

W ramach spotkań kulinarnych przewidziano:
- elementy konkursowe,
- szkoleniowe,
- pokazy technik i sprzętu
- oraz spotkania z mistrzami kuchni.

„To jest święto kuchni profesjonalnej, nowoczesnej, a jednocześnie mocno osadzonej w tradycji”- podkreśla wicedyrektor szkoły Violetta Polak, „zależy nam na maksymalnym uatrakcyjnieniu edukacji zawodowej młodych adeptów sztuki kulinarnej. To jest nasza największa misja!”.

Główne założenia konkursu to pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej, promowanie produktów regionalnych oraz zacieśnianie współpracy między nauczycielami branży gastronomicznej. - Celem głównym jest reaktywowanie i odnalezienie tradycyjnych potraw, które kiedyś funkcjonowały, ale zostały już zapomniane - powiedziała Bożena Czapska-Czoch, dyrektor ZSZ nr 4 w Opolu.

W tym roku młodzi kucharze zmierzyli się z kaszami, podrobami i drobiem. Większość z uczestników tegorocznej edycji konkursu wiąże swoją przyszłość z gotowaniem. „Solidne, merytoryczne przygotowanie zawodowe i otwartość na kulinarne eksperymenty, to największy potencjał, jaki wyniosę ze szkoły. Oczywiście wszystko zaprawione entuzjazmem, który towarzyszy mi od zawsze” – mówi zwycięski team z opolskiej Czwórki. Wszystkie potrawy zostały ocenione przez jury, w którego skład wchodzili kucharze ze znanych opolskich restauracji. - Oceniamy technicznie pracę młodzieży, dobór produktów, sposób serwowania, temperaturę dania, higienę i czystość pracy - powiedział Marek Starzyński, szef kuchni z Biesiady Opolskiej. Jury zdradziło, że młodzież jest oceniana nieco lżej niż osoby dorosłe, bo to dopiero początek ich drogi kulinarnej. - Dla nas to jest zaszczyt, że możemy ich oceniać i nakreślić im drogę - dodał Tomasz Haroń, szef kuchni w Centrum Rozrywki Kubatura.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęli Patryk Buchta i Marcin Hasik uczniowie klasy czwartej Publicznego Technikum Nr 2 w ZSZ nr 4 w Opolu - przygotowali gołębia pieczonego w glinie z grillowanymi: marchewką, polentą z kaszy kuskus, krwawnikiem oraz pudrem wędzonej żurawiny na kaczym demi glace.

Dla porządku informujemy również, że kolejne miejsca należały do uczniów oleskich i głubczyckich szkół gastronomicznych. Warto też podkreślić, że „Wątróbka na słodko z piwem karmelowym, kardamonem, kaszą pęczak i karmelizowaną gruszką” w wykonaniu Agaty Frani uczennicy Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 w zawodzie kucharz w ZSZ nr 4 w Opolu również zachwyciła jury i zasłużyła na wyróżnienie w konkursie. „To potwierdza, że nasi uczniowie mają smaki na szóstkę. Jesteśmy bardzo dumni z naszych mistrzów. To spore wyróżnienie i zaszczyt, że kolejny raz tradycyjne, często domowe smaki zyskały uznanie profesjonalnego jury” – podsumowuje Joanna Pater, nauczyciel przedmiotów gastronomicznych. „Czekamy na kolejną edycję naszego konkursu” – dodaje „Zapraszamy za rok!”

Zwycięski przepis

Gołąb pieczony w glinie z grillowanymi marchewkami, polentą z kaszy kuskus, krwawnikiem oraz pudrem wędzonej żurawiny na kaczym demi glace.

Piersi z gołębia pieczone w glinie

Piersi z modzika 6 szt
glina ceramiczna, siano
olej z palonego dębu 100 ml
czosnek 3 ząbki
tymianek
pieprz gruboziarnisty
sól czarna
miód pitny półtorak 100 ml
masło z Olesna 10 g
orzechy laskowe 100 g

Mięso umyć, oczyścić. Oprószyć pieprzem, Zamarynować w ziołach i oleju na 24 godziny. Glinę rozwałkować, wyłożyć sianem. Na siano ułożyć piersi. Zakleić. Piec ok 30 min w 160 stopniach. Wyjąć z pieca, glinę rozbić. Odstawić na 5 min. Posolić. Orzechy sprażyć, skruszyć w moździerzu. Miód rozpuścić. Mięso obtoczyć w miodzie, a następnie panierować w orzechach.

Polenta z kaszy kuskus
kasza kuskus 100g
bulion wołowy 200 ml
masło z Olesna 30g
sezam czarny 20g sól,
pieprz
Wywar doprawić. Następnie zalać nim kaszę. Gotować 10 min, cały czas mieszając. Pod koniec dodać masło. Schłodzić. Pokroić na równe kostki. Obsmażyć na maśle.

Sos demi glace
demi glace z kaczki 500 ml
masło 50 g
czosnek 2 ząbków
tymianek,
szałwia
białe wino
Masło rozpuścić, czosnek podsmażyć, dodać świeże zioła. Zalać białym winem. Odparować połowę. Dodać demi glace. Gotować do uzyskania należytej konsystencji.

Grillowane marchewki
młoda marchewka 10 szt
sól, pieprz
Marchewki ugotować. Grill rozgrzać. Warzywa zgrillować. Zdjąć z ognia, oprószyć solą i pieprzem. Przekroić wzdłuż.

Puder z wędzonej żurawiny.
Liofilizowana żurawina 20 g
Suszona trawa cytrynowa
Żurawinę włożyć do durszlaka, wędzić przez kilkanaście sekund na trawie cytrynowej. Przełożyć do młynka do kawy, zmielić.